Eszkola

Alfabet grecki

Liczący już około 3 tysięcy lat alfabet grecki do dziś jest w użyciu w wielu dziedzinach nauki.

Jak korzystać z tabeli z alfabetem greckim?

W tabeli poniżej zamieszczono alfabet grecki, a dokładniej jedną z jego najczęściej stosowanych odmian. Obecnie używany jest on najczęściej do zapisu symboli, zmiennych i stałych matematycznych i fizycznych, ale też stosowany jest powszechnie w naukach przyrodniczych oraz technicznych. W tabeli przedstawiono zapis małej i wielkiej litery alfabetu greckiego, po prawej stronie zamieszczono wymowę liter.

Mała litera Wielka litera Nazwa litery
\(\alpha\) \(A\) alfa
\(\beta\) \(B\) beta
\(\gamma\) \(\Gamma\) gamma
\(\delta\) \(\Delta\) delta
\(\varepsilon \) \(E\) epsilon
\(\zeta \) \(Z\) dzeta
\(\eta\) \(H\) eta
\(\theta\) \(\Theta\) teta
\(\iota \) \(I\) jota
\(\kappa\) \(K\) kappa
\(\lambda\) \(\Lambda\) lambda
\(\mu\) \(M\) mi
\(\nu\) \(N\) ni
\(\xi\) \(\Xi\) ksi
\(o\) \(O\) omikron
\(\pi\) \(\Pi\) pi
\(\rho\) \(P\) ro
\(\sigma\) \(\Sigma\) sigma
\(\tau\) \(T\) tau
\(\upsilon\) \(Y\) ypsilon
\(\phi\) \(\Phi\) phi (fi)
\(\chi\) \(X\) kchi (chi)
\(\psi\) \(\Psi\) psi
\(\omega\) \(\Omega\) omega

 

 Jak wymawiać greckie litery?

W powyższej tabelce znajdziemy wymowę greckich liter, ale dotyczy ona ich samych, nie zaś ich wymowy w słowach w mowie. I tak A, czyli alfa, wymawiana jest w niej dokładniej tak samo jak polskie A/a. Warto wiedzieć, że Grecy literą A zapisywali też cyfrę jeden, zwłaszcza przy imionach władców. Litera B dla odmiany wymawiana jest jako polskie W (podobnie jak w alfabecie wschodnim, dopiero w starożytności potocznie wymawiano B i tak się przyjęło); analogicznie służyła do zapisu cyfry 2. Grecką gammę wymawia się jak polskie gh; zapisywano nią też cyfrę 3. Delta to polskie dh i cyfra 4. Epsilon jest tożsamy z polskim E (i określa też cyfrę 5). Dzetę wymawia się już inaczej (Grecy mówią nie dzeta a zita), jak polskie Z; do tego zapisywano nią cyfrę... nie 6, a 7, gdyż kształtem tą właśnie liczbę przypomina. H, czyli eta (bądź ita) wypowiadamy jak I; jest też zapisem cyfry 8. Egzotyczną w zapisie dla nas tetę czytamy jak th, czyli coś zbliżonego do naszego F, a w systemie liczbowym zapisuje się nią 9. Jota, czyli I, wymawiać można albo jak J (na początku wyrazów), albo jak I; zastępuje też cyfrę 10. Popularna kappa to odpowiednik polskiego K i cyfry 20, zaś lambda literki L i cyfry 30. Z mi i ni – M i N – problemów nie ma, to odpowiedniki polskiego M i N (a także 40 i 50). Ksi w mowie usłyszymy jako ks (jest też cyfrą 60), a omikron jako O (i zastępuje 70). Pi i ro to polskie P i R (poza tym 80 i... 100, a nie 90). Sigma mieści się pomiędzy polskim S i SZ, oznacza też cyfrę 200. Tau to polskie T (i 300), a ypsilon to po raz kolejny I (i 400). Phi/fi wymawiamy F, kchi/chi jak H (to też 500 i 600), zaś psi jako PS (to 700). Pozostała wreszcie omega wymawiana jak O (i zastępująca też 800). Całość układa się w „ap to alfa os to omega”, odpowiednik naszego „od a do z”.

Kiedy powstał alfabet grecki?

Uważa się, że alfabet grecki powstał około IX w. p.n.e., na styku kultury greckiej i kultury ludów Lewantu, skąd zaczerpnięto wiele elementów; ogólnie przyjmuje się, że alfabet grecki pochodzi z alfabetu fenickiego. Litery jego służyły – co widać na przykładzie powyżej – jako zapis cyfr, ale i notacja muzyczna. Początkowo istniało wiele regionalnych jego odmian, z czasem wyparła je odmiana jońska, która po niewielkich zmianach funkcjonuje aż do dziś w języku nowogreckim. Ma 24 litery, które można zapisywać w formie małych i wielkich liter. W starożytnej grece było ich jednak o 7 więcej, dziś (a w zasadzie już od wieków) nie są używane lub zostały uproszczone, mowa o literach digamma, stigma, heta, kaj, san, koppa i sampi. Co ciekawe, Grecy początkowo, przez 3-4 wieki – pisali od prawej do lewej, w dodatku jednym ciągiem, bez znaków przestankowych!

Opinie - Alfabet grecki

  • K Klaudia 22.03.2024

    Bardzo fajny alfabet

Może Ci się przydać: