Wodorotlenki to związki, w skład których wchodzi atom metalu oraz jedna bądź kilka grup wodorotlenowych. Wzór ogólny wodorotlenków możemy zapisać w sposób następujący:
Grupa wodorotlenowa OH ma zawsze wartościowość I, a zatem n przyjmuje wartość wartościowości metalu, który tworzy dany wodorotlenek.

Grupa wodorotlenowa OH ma zawsze wartościowość I, a zatem n przyjmuje wartość wartościowości metalu, który tworzy dany wodorotlenek.
Wodorotlenki metali są ciałami stałymi o różnej rozpuszczalności w wodzie. Bardzo dobrze rozpuszczalne są wodorotlenki litowców czyli pierwiastków z pierwszej grupy układu okresowego, słabo rozpuszczalne – wodorotlenki wapniowców, zaś wszystkie pozostałe związki tego typu wykazują bardzo słabą rozpuszczalność w wodzie.
Nazwy wodorotlenków tworzy się w ten sposób, że po słowie „wodorotlenek” dodaję się nazwę metalu, który go tworzy. Spróbujmy zatem zapisać wzorami (sumarycznym i strukturalnym) wodorotlenek składający się z grupy wodorotlenowej oraz sodu:

Zarówno sód jak i grupa wodorotlenowa mają wartościowość jedną, a zatem posiadają jedno wolne wiązanie, którym mogą się ze sobą połączyć tworząc wodorotlenek NaOH:

Wodorotlenek ten nazwiemy wodorotlenkiem sodu.

Wodorotlenek ten nazwiemy wodorotlenkiem sodu.
Sód w związkach przyjmuje tylko wartościowość I, co powoduje, że nie potrzeba w nawiasie dopisywać wartościowości. Kolejnym przykładem może być wodorotlenek żelaza dwuwartościowego (żelazo przyjmuje wartościowości: II, III):

Wodorotlenek ten nazwiemy wodorotlenkiem żelaza (II). Zauważmy, że liczba grup wodorotlenowych równa jest wartościowości.

_3.jpg)
Innymi przykładami wodorotlenków mogą być:
Ba(OH)2 – wodorotlenek baru
Mn(OH)4 – wodorotlenek manganu (IV)
Al(OH)3 – wodorotlenek glinu
NH4OH – wodorotlenek amonu
Wodorotlenki i ich nazewnictwo Wasze opinie