Skóra to największy narząd ludzkiego ciała i pełni szereg złożonych, ważnych do zachowania zdrowia funkcji. Ogólna powierzchnia skóry u przeciętnego człowieka wynosi nawet 1,5-2 m², a grubość od 1,5 (powieki) aż do 5 mm (stopy i dłonie, zwłaszcza pięty). Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, a w pobliżu naturalnych otworów ciała przechodzi w błonę śluzową. W skórze znajdują się liczne wytwory skóry, tzw. przydatki: gruczoły potowe, łojowe, paznokcie i włosy.
Naskórek to przede wszystkim dojrzewające i ulegające stopniowo obumarciu komórki nabłonkowe (keratynocyty). Wyróżnić w nim można kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą, jasną i rogową. Obecne są też melanocyty, czyli komórki barwnikowe (zawierają barwnik, melaninę, która nadaje kolor skórze i włosom), komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne – komórki Langerhansa i komórki Merkla, będące częścią układu nerwowego. Naskórek pełni głównie ochronną funkcję jako pierwsza warstwa izolująca od środowiska zewnętrznego.
Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej i włókien kolagenowych i elastynowych. Pomiędzy nimi zawieszone są elementy komórkowe takie jak fibroblasty i mastocyty, a także naczynia i nerwy. W skórze właściwej znajdują się także zasadnicze części gruczołów, np. potowych, receptory i korzenie włosów. Skóra właściwa ma dwie warstwy: brodawkowatą — bardziej zewnętrzną (występują w niej liczne wypuklenia nazywane brodawkami, połączone z naskórkiem) oraz warstwę siatkowatą (o zbitej strukturze, sąsiaduje z tkanką podskórną).
Tkankę podskórną tworzą głównie tkanka tłuszczowa i tkanka łączna właściwa luźna. To tu kończą się korzenie włosów skóry i części wydzielnicze jej gruczołów, a także niektóre receptory. Zawarte w tkance podskórnej i zależne od stopnia odżywienia organizmu komórki tłuszczowe biorą udział w termoregulacji i umożliwiają utrzymanie stałej temperatury ciała.
Skóra pomaga w utrzymaniu homeostazy, a jej najważniejsze funkcje to m.in. ochrona przed zakażeniami i czynnikami fizycznymi takimi jak zimno czy promieniowanie. Dzięki obecnym w niej receptorom pełni rolę w percepcji bodźców ze środowiska oraz przemianie materii.
Budowa skóry Wasze opinie