Eszkola

Dziedziczenie - charakterystyka

Dziedziczenie jest to mechanizm przekazywania genów potomstwu przez ich rodziców. Moment dziedziczenia różni się u organizmów rozmnażających się płciowo i bezpłciowo. W pierwszym przypadku dochodzi do niego w momencie połączenia się gamet rodzicielskich i wykształcenia zygoty. U organizmów bezpłciowych dziedziczenie następuje w czasie oddzielenia się komórki/ organizmu potomnego od rodzicielskiego tj. powstania osobnego osobnika. 

Naukowcami, którzy jako pierwsi analizowali zjawisko dziedziczenia, są Grzegorz Mendel oraz Thomas Morgan. Pierwszy sformułował podstawowe prawa dziedziczności, drugi natomiast dał podwaliny do opracowania chromosomowo-genomowej teorii dziedziczności.

Rodzaje dziedziczenia

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dziedziczenia – chromosomowe, zgodne z prawami sformułowanymi przez Mendla, oraz pozachromosomowe. Dziedziczenie chromosomowe dotyczy genów znajdujących się na chromosomach. Dziedziczenie pozachromosomowe (pozajądrowe, cytoplazmatyczne) opisuje dziedziczenie materiału genetycznego zlokalizowanego w chloroplastach i mitochondriach (dziedziczenie mitochondrialne). Mitochondrialne DNA (mtDNA) u ptaków oraz ssaków dziedziczone jest praktycznie  wyłącznie po linii żeńskiej – do zygoty trafiają głównie mitochondria komórki jajowej, a nieliczne mitochondria plemnika są niszczone na wczesnej fazie rozwoju zygoty.

Dziedziczenie Wasze opinie