Płazy to małe kręgowce, prowadzące ziemnowodny tryb życia. Są zmiennocieplne i mają powolny metabolizm, dlatego są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska. Posiadają dwie pary kończyn, które umożliwiają im sprawne poruszanie się po lądzie i w wodzie (pływanie i skakanie, a w przypadku niektórych także kroczenie i bieganie). Niektóre płazy rzadko wychodzą z wody, inne żyją na lądzie, wśród gęstej roślinności albo na drzewach i wracają do wody tylko na czas rozrodu (woda zwykle niezbędna jest składanym jajom, czyli skrzekowi – chroni je przed wysychaniem, bo pozbawione są skorupek i stwarza dobre środowisko dla rozwoju form młodocianych, np. kijanek, które oddychają skrzelami). Płazy nie mają łusek, a ich skóra jest pokryta śluzem, który zmniejsza opór w wodzie, a na lądzie zapobiega wysychaniu.
Płazy budowa
Palce kończyn mają spięte błoną, co ułatwia im pływanie. Posiadają ruchome powieki, gruczoły łzowe, a wiele gatunków także uszy. Ich układ krwionośny jest zamknięty – posiadają serce zbudowane z dwóch przedsionków i komory. Wiele gatunków płazów ma skostniałe kręgi, a nawet żebra.
Płazy częściowo prowadzą wymianę gazową przez skórę ciała, ale posiadają także tchawicę prowadzącą do płuc. W wymianie gazowej uczestniczy też ich powierzchnia jamy ustnej, która jako niezwykle dobrze unaczyniony narząd dobrze transportuje dyfundujący przez nią tlen. Kijanki oddychają skrzelami.
Niektóre gatunki płazów (zwłaszcza w krajach tropikalnych) mogą wydzielać toksyny, które dobrze utrzymują się na wilgotnej, delikatnej skórze ich ciał. Płazy posiadają pęcherz moczowy, a ich głównym produktem przemiany materii jest kwas moczowy.
Dorosłe płazy są drapieżnikami. Mają umięśniony język, który potrafią wyrzucać z otworu gębowego i chwytać nim zdobycze. Żywią się owadami, ślimakami i innymi drobnymi bezkręgowcami. Same także stanowią pożywienie dla wielu zwierząt wodnych (np. drapieżnych ryb) i lądowych (ptaków, węży, niektórych ssaków).
Na terenie Polski występuje obecnie tylko 18 gatunków płazów. Z powodu zasypywania stawów, gdzie mogą się rozmnażać, niewielkiej ilości zbiorników retencyjnych i nawracających okresów suszy oraz zanieczyszczenia środowiska jest ich coraz mniej — dlatego wszystkie gatunki płazów w Polsce są objęte ochroną.
Płazy Wasze opinie