Protisty to grupa eukariotycznych organizmów jednokomórkowych, które ze względu na swoje unikatowe cechy nie dają się jednoznacznie zaklasyfikować do królestwa zwierząt, roślin czy grzybów, dlatego stworzono dla nich odrębną grupę systematyczną. Obejmują różnorodne formy życia, od prostych jednokomórkowców po bardziej złożone, wielokomórkowe pierwotniaki roślinopodobne. Posiadają jądro komórkowe i inne organelle otoczone błoną, co odróżnia je od prokariontów. Protisty obejmują takie grupy organizmów jak — pierwotniaki (np. ameba, pantofelek), glony (np. euglena, zawłotnia) i śluzowce. Protisty występują w różnych środowiskach, od wód słodkich i mórz po glebę i wnętrze innych organizmów żywych.
Komórki protistów, wykazują znaczne zróżnicowanie strukturalne. Posiadają jądro komórkowe, otoczone dwiema warstwami błony jądrowej, które przechowuje materiał genetyczny. Błona komórkowa otacza całą komórkę, chroniąc ją i regulując przepływ substancji. W protistach występują różnorodne obłonione organelle, takie jak mitochondria, aparatura Golgiego, retikulum endoplazmatyczne, lizosomy oraz wakuole. Komórki protistów mogą przyjmować różne kształty — kulisty, nieregularny lub wielokształtny. Niektóre protisty zawierają pigmenty fotosyntetyczne w plastydach, umożliwiające im przeprowadzanie fotosyntezy oraz posiadają ścianę komórkową, nadającą dodatkową ochronę i sztywność.
Protisty mogą być heterotroficzne (żywiące się organicznymi substancjami), autotroficzne (produkujące pokarm za pomocą fotosyntezy) lub też miksotroficzne tj. zmieniające typ odżywiania z auto- na heterotroficzny lub odwrotnie w zależności od panujących warunków środowiska.
Wiele protistów ma zdolność do ruchu za pomocą wici, rzęsek (wyspecjalizowanych wytworów ściany komórkowej) lub pseudopodiów (nibynóżek), które wytwarzane są przez przelewanie cytoplazmy do konkretnych rejonów komórki.
Rozmnażanie protistów może zachodzić bezpłciowo i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe zachodzi przez prosty podział komórki. Rozmnażanie płciowe polega na łączeniu się dwóch gamet (komórek rozrodczych osobnych organizmów) w jeden organizm potomny. Gamety powstają na drodze mejozy. Protisty rozmnażające się płciowo posiadają przemianę pokoleń i faz jądrowych w swoim cyklu rozwojowym.
Protisty posiadają również wrażliwość na bodźce zewnętrzne i mogą na nie reagować. Są zdolne do polaryzacji błony komórkowej, posiadają również wyspecjalizowane organella jak czerwona plamka oczna u wiciowców.
Protisty są istotne dla ekosystemów wodnych jako producenci pokarmu, konsumenci i saprotrofy. Niektóre protisty są odpowiedzialne za choroby u ludzi i zwierząt, takie jak malaria (Plasmodium). Protisty są wykorzystywane jako modele w badaniach naukowych, szczególnie w dziedzinie biologii komórkowej.
Protisty Wasze opinie