Rozmnażanie bezpłciowe (wegetatywne) polega na odtworzeniu organizmu potomnego z fragmentu organizmu rodzicielskiego z pominięciem wytworzenia komórek generatywnych (gamet). W królestwie roślin rozmnażanie wegetatywne możliwe jest przez kłącza, rozmnóżki, rozłogi i cebule.
Kłącze to podziemny pęd (przekształcona łodyga), o charakterystycznym zgrubiałym kształcie, który może pełnić rolę przetrwalnikową oraz spichrzową. Z węzłów, obecnych na kłączu, mogą wyrastać korzenie przybyszowe i pąki boczne, które dają początek nowej roślinie.
Rozmnóżki to fragmenty plechy lub bulwki pędowej roślin zarodnikowych i nasiennych. Powstają na łodygach, brzegach liści lub rozłogach.
Rozłogi to wydłużone pędy, porastające powierzchnię ziemi. Budową przypominają kłącza.
Cebule to podziemne pędy o charakterystycznej, silnie skróconej łodydze, posiadającej liczne, ściśle do siebie przylegające liście spichrzowe. Na szczycie cebul występuje pąk wierzchołkowy, z którego może rozwinąć się dorosła roślina.
W ogrodnictwie i sadownictwie do wegetatywnego rozmnażania roślin wykorzystuje się sadzonki lub szczepienia, które polega na wszczepieniu fragmentu rośliny tzw. zrazu na dorosły okaz innej rośliny (tzw. podkładkę).
Rozmnażanie bezpłciowe roślin Wasze opinie