Determinacja płci to proces, który określa, czy organizm będzie miał cechy męskie, żeńskie, czy obojnacze. Wiele gatunków roślin i zwierząt ma różne sposoby determinacji płci.
W przypadku ludzi determinacja płci zależy od dwóch chromosomów płci — chromosomu X i chromosomu Y. Kobiety mają dwa chromosomy X (XX), a mężczyźni mają jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY). Tak więc ojciec może przekazać zarówno chromosom X, jak i chromosom Y, a matka przekazuje zawsze chromosom X. W teorii oznacza to, że to komórka rozrodcza dostarczona od ojca decyduje o płci dziecka, ponieważ może przekazać chromosom Y lub X (w rzeczywistości mechanizm zapłodnienia i "akceptacji" plemnika przez komórkę jajową podlega złożonym, nie do końca poznanym regulacjom).
Odwrotna sytuacja ma miejsce u niektórych gatunków ptaków, m.in. kur, u których to samce mają dwa jednakowe chromosomy (ZZ), a samice posiadają jeden chromosom Z i jeden chromosom W (ZW). Zatem to plemniki zawsze niosą chromosom Z, a komórki jajowe przekazują albo chromosom Z, albo chromosom W.
U niektórych organizmów determinacja płci może odbywać się za pomocą innych mechanizmów niż genetyczne. Na przykład u niektórych ryb i gadów, płeć jest determinowana przez temperaturę otoczenia podczas inkubacji jaj. U innych organizmów, jak np. u niektórych rodzajów żab, płeć jest determinowana przez ilość hormonów w okresie rozwojowym.
Determinacja płci Wasze opinie