Układ nerwowy odpowiada za myślenie, czucie i zgodne z wolą, interakcje ze światem zewnętrznym, ale także za ruchy nieświadome i z tego powodu jest jednym z najważniejszych w ludzkim ciele. Jego działanie jest złożone i nie do końca zbadane, ale ze względu na pełnione funkcje można go podzielić na:
Układ nerwowy autonomiczny, czyli wegetatywny – umożliwia nieprzerwane zachodzenie procesów, z których organizm nie zdaje sobie sprawy, ale które są niezbędne każdego dnia, perystaltyka jelit, działanie zwieraczy, mięśniówki gładkiej, retrakcja oka itd. Procesami tymi zawiadują przeciwstawne sobie układy: współczulny (stymulujący) i przywspółczulny (rozluźniający).
Układ nerwowy somatyczny - wyróżnić w nim można część ruchową i część czuciową; jak sama nazwa wskazuje, odpowiada ściśle za ciało, jego ruchy, czucie i złożone czynności. Układ ruchowy dzieli się dodatkowo na układ piramidowy (odpowiadający za celowo wykonywane, świadome ruchy ciała i precyzję) i pozapiramidowy (odpowiada za nieświadome ruchy, np. odruchy wrodzone, bezwarunkowe)
Podsumowując, najważniejsze funkcje układu nerwowego to:
• odbieranie i reagowanie na bodźce
• myślenie, uczenie się i zapamiętywanie
• kontrola pracy narządów wewnętrznych
• kontrola odruchów związanych z popędami
Funkcje układu nerwowego Wasze opinie