Eszkola

Gąbki - charakterystyka

Gąbki (porifera) to beztkankowe, proste organizmy z królestwa zwierząt żyjące zazwyczaj w koloniach. Występują w strefie przybrzeżnej i na dnie płytkich mórz. Gąbki to nibytkankowce – zbudowane są z wielu komórek, ale nie tworzą właściwych tkanek i narządów. Wielkość gąbek waha się od kilku milimetrów do nawet 2 m, a niektóre potrafią się przemieszczać po dnie, choć większość pozostaje przytwierdzona do podłoża. Mogą odznaczać się trzema typami budowy ciała: askon, sykon i leukon. W najprostszym ujęciu ciało gąbki przypomina otwarty ku górze komin – jama wewnętrzna to spongocel, a woda może do niej swobodnie wpływać poprzez kanały w ciele gąbki zwane ostiami.

Gąbki są znane z dużej wrażliwości na zanieczyszczenia wody i ogromnych możliwości regeneracyjnych (poprzez podział i łączenie komórek gąbka może odtworzyć utracony fragment ciała). Charakteryzuje je też brak symetrii w budowie ciała.

Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo (pączkowanie, gemmule, podział, fragmentacja), nie posiadają jednak gonad – w ich cyklu życiowym formą wolno pływającą jest larwa, dorosłe osobniki są osiadłe. Żywią się drobinami pokarmowymi wyłapywanymi podczas przepływu wody przez ciało zwierzęcia i wytwarzają biotoksyny, chroniące je przed drapieżnikami.
 

Gąbki Wasze opinie

Oprócz gąbki może Ci się przydać