Mięczaki to liczne, bezkręgowe zwierzęta. Spotkać je można w wodzie i na lądzie. Mają prostą budowę — wyróżnić u nich można głowę (poza małżami), nogę i worek trzewiowy, okryty płaszczem. Są zwierzętami dwubocznie symetrycznymi, ale wszystkie ślimaki utraciły symetrię w wyniku torsji, czyli obrotu worka trzewiowego w stosunku do nogi i głowy o 180°. Duża część mięczaków posiada szkielet zewnętrzny — wytwarzają muszlę zbudowaną z konchioliny i związków wapnia. Muszla pełni rolę ochronną, zwierzę znajduje w niej schronienie przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami środowiska. Poza tym muszla jest miejscem przyczepu mięśni, w tym również mięśni służących do poruszania się. U głowonogów muszla jest wewnętrzna, skryta pod tzw. płaszczem — charakterystycznym płatem skórno-mięśniowym, którego główna funkcja to ochrona przed czynnikami środowiskowymi i parowaniem.
W porównaniu do prostszych zwierząt jak np. nicieni mięczaki mają bardziej zaawansowaną budowę – głowa jest wyodrębniona (cefalizacja; wyjątek: małże). Mięczaki posiadają prosty układ krwionośny otwarty (w przypadku głowonogów praktycznie zamknięty, dość złożony w budowie u ośmiornic i kałamarnic). Podstawą, dzięki której możliwy jest ruch mięczaka, jest tzw. noga — płaska u ślimaków, klinowata u małży i podzielona u głowonogów. Jest to fałd ciała zawierający mięśnie, mogący się kurczyć i przesuwać zwierzę po podłożu, a u niektórych (np. ośmiornic) umożliwiający też pływanie.
Tarka to narząd charakterystyczny dla mięczaków, najmocniej kojarzony ze ślimakami. Zgodnie z nazwą występuje w postaci małych ząbków w otworze gębowym zwierzęcia i pozwala mu na rozdrabnianie pokarmu roślinnego. Układ pokarmowy mięczaków nie jest zbyt zaawansowany – występuje tu jelito o przebiegu prostym lub tworzącym pętle w worku trzewiowym. Duża część mięczaków żywi się roślinami i materią organiczną, niektóre jednak są drapieżnikami.
Rozmnażanie płciowe (rozdzielnopłciowość) jest charakterystyczne dla wielu mięczaków, ale nie jest regułą – większość ślimaków to hermafrodyty składające jaja.
Mięczaki Wasze opinie