Eszkola

Pustynie i półpustynie - charakterystyka

Pustynia jest obszarem pozbawionym zwartej szaty roślinnej. Znajdują się w Afryce i Australii. Występują tu bardzo skąpe opady, a przez większość czasu trwa susza. Brak jest stałej sieci rzecznej (pojawiają się okresowo, czasem spotykane są też jeziora, które przeważnie są słone). Mówiąc o pustyniach, większość osób ma na myśli ogromne tereny piaszczyste, gdzie temperatura powietrza w ciągu dnia nierzadko przekracza 50 stopni Celsjusza. Poza pustyniami gorącymi znane są jednak pustynie, na których zdarzają się niezwykle niskie temperatury, jak choćby Gobi — pustynia leżąca na terenie południowej Mongolii i północnych Chin. Zimą temperatura spada tam poniżej -40 stopni Celsjusza.

Pustynie rodzaje

Ze względu na podłoże, pustynie można podzielić na pustynie piaszczyste (z licznymi wydmami), pustynie ilasto-gliniaste (obecne szczeliny wysychania), pustynie skalne i kamieniste (ich powierzchnia pokryta jest skalną skorupą lub materiałem skalnym), pustynie żwirowe, pustynie sołonczakowe (pokryte warstwą pyłu wymieszanego z solą).

Na pustyni zdarzają się jednak miejsca, gdzie wody podziemne znajdują się na tyle blisko powierzchni, że korzenie roślin są w stanie sięgnąć ich zwierciadła. Mowa o oazach, gdzie wypływające wody podziemne tworzą zbiorniki wodne, nie są jednak bardzo częste. 

Półpustynie są obszarami podobnymi do pustyń i najczęściej występują w strefach brzeżnych pustyń, stanowiąc obszar rozgraniczający je od stepów. Jako formacja pośrednia, płynnie przechodzi w kolejne strefy i roślinność jest tu nieco obfitsza niż na samej pustyni.

Najliczniejszymi zwierzętami pustyni są gady, którym odpowiada suchy, ciepły klimat (grzechotnik, agama), spotkać można tu też jednak ssaki, takie jak fenki czy hieny.
 

Pustynie i półpustynie Wasze opinie

Oprócz pustynie i półpustynie może Ci się przydać