Eszkola

Wentylacja płuc

Wentylacja płuc to podstawowy proces, dzięki któremu zachodzi wymiana gazowa – pobieranie tlen, oraz usuwanie dwutlenku węgla. Jest ona możliwa dzięki:
- mięśniom międzyżebrowym — rozszerzają i zwężają klatkę piersiową, w razie potrzeby umożliwiają pogłębione wdechy;
- przeponie – płaski mięsień oddechowy, oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej, główny mięsień oddechowy, pomaga w rozprężaniu płuc i utrzymywaniu niskiego ciśnienia w klatce, które potrzebne jest do zasysania powietrza z każdym wdechem.

Podczas wdechu przepona kurczy się i obniża, natomiast zewnętrzne mięśnie międzyżebrowe kurczą się i podnoszą żebra do góry. Dzięki temu objętość klatki piersiowej zwiększa się, pęcherzyki płucne rozszerzają i następuje zassanie powietrza do płuc. Odwrotna sytuacja ma miejsce podczas wydechu, kiedy to przepona rozluźnia się i unosi się biernie do góry, wracając na swoje miejsce, mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne również się rozluźniają. Równocześnie kurczą się mięśnie wewnętrzne, dlatego żebra opadają, a powietrze wypychane jest na zewnątrz. Ruchy przepony są automatyczne, zależne od nerwów przeponowych i wydolności organizmu i jego ośrodka oddechowego, ale w pewnym zakresie mogą być świadomie modyfikowane, np. podczas śpiewu.
 

Wentylacja płuc Wasze opinie

Oprócz wentylacja płuc może Ci się przydać