Eszkola

Przelicznik natężenia światła

Natężenie światła w wielu miejscach jest ustalanie odgórnie i musi spełniać ściśle podane warunki, podstawową jednostką jego jest luks.

Sposób działania przelicznika natężenia światła

Po wprowadzeniu danej jednostki kalkulator przelicza wartość dla wszystkich jednostek z danej kategorii automatycznie. Po wprowadzenia wartości danej jednostki (obojętnie której) przelicza wartość pozostałych jednostek z danej kategorii. Aby wyczyścić („wyzerować”) narzędzie wystarczy wprowadzić dla danej (obojętnie której) jednostki wartość 0. Kalkulator oblicza dokładną wartość jednostki, z uwzględnieniem 15 istotnych znaków. Dla wartości z zakresu poniżej 10^(-15) i powyżej 10^(15) zastosowano zapis matematyczny, np: 1.34e+16 co oznacza 1,34*10^(-16) co jest równe 0,000000000000000134.
 

Kalkulator przeliczający jednostki natężenia światła ma następujące opcje: luks, lumen na m2, stopa-kandela, lumen na stopę2, lumen na cal2, lumen na cm2, fot (phot) i wat na cm2.

Natężenie światła – jednostki

Natężeniem światła nazywa się stosunek strumienia świetlnego do powierzchni, na którą pada (można też powiedzieć, że to gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię). Podstawową jednostką natężenia oświetlenia jest luks (lux, oznacza się go lx), czyli lumen na metr kwadratowy. Natężenie światła odbieramy jako różnice w jego jasności na danej powierzchni – są one często określane odgórnie, jeśli dotyczą oświetlenia miejsc pracy, miejsc publicznych, aren sportowych itp. (tradycyjnie przy opisie boiska czy hali pojawia się informacja o natężeniu światła). Dla przykładu rysy twarzy jesteśmy w stanie rozpoznać przy wartości 20 luksów, a najprostsze czynności wykonywać przy 50 luksach. Ale już praca biurowa wymaga natężenia światła o wartości 500 luksów, a precyzyjne prace do 1000 luksów. Niby to bardzo dużo, ale w słoneczny dzień na równiku natężenie światła na zewnątrz (oczywiście nie w cieniu) może przekraczać 100 tysięcy luksów...
 

Jednostek natężenia światła jest jednak więcej. Przykładem kandela, zwana też candelą (oznaczana symbolem cd). To miara stosowana głównie w przemyśle oświetleniowym, a oznaczająca ilość światła emitowanego przez lampę w danym kierunku; nie zależy ona od odległości od źródła światła, ale od kąta otwarcia wiązki światła. To odróżnia ją od wymienionego już lumenu, ten bowiem pokazuje całkowitą ilość światła emitowanego przez źródło światła we wszystkich kierunkach. Jest też fot (z angielska phot), miara, która była popularna w systemie CGS, a więc poprzedniku SI. Fot, dziś rzadko już używany, oznaczał natężenie o wartości lumena przypadające na 1 centymetr kwadratowy.

Oprócz Przelicznik natężenia światła może Ci się przydać:

Przelicznik natężenia światła Wasze wyniki