Eszkola

Przelicznik kątów

Przelicznik umożliwia szybkie i łatwe przekonwertowanie wartości kątów na poszczególne używane w matematyce jednostki.

Jak korzystać z przelicznika kątów?

Przelicznik kątów – kalkulator, konwerter – służy do zamiany wartości kąta wyrażonego w danej jednostce na inną jednostkę, np. stopni na radiany (w matematyce posługujemy się kilkoma rodzajami kątów, a dokładniej kątem przedstawionym w różnych jednostkach, najpopularniejsze są stopnie, dość często kąty zapisane są też w radianach, występują również w dość rzadko używanych jednostkach grad), jak również oblicza wartość funkcji trygonometrycznych (sinus, cosinus, tangens, cotangens) dla danych wartości kąta. Po wprowadzeniu wartości należy wcisnąć Enter lub Tab, ewentualnie kliknąć w dowolne pole na zewnątrz pola edycyjnego. Podane wartości są wyświetlane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

W matematyce posługujemy się kilkoma rodzajami kątów a dokładniej kątem przedstawionym w różnych jednostkach, najpopularniejsze są stopnie, dość często kąty zapisane są też w radianach, występuje również w tych czasach dość rzadko używana jednostka grad. Poniższy kalkulator (przelicznik) pozwala na przeliczenie kąta z jedną jednostką na inną jak również obliczenie ich wartości trygonometrycznych i odwrotnie, na obliczenie z sinusa wartość jego kąta.

Kąt alfa

Stopień, radian i gran

Najpowszechniejszą miarą kąta płaskiego jest stopień. Jeden stopień to 1/360 kąta pełnego; nie jest to jednak jednostka układu SI. Stopień dzieli się, choć w matematyce o charakterze podstawowym rzadko się z tym spotkamy, na 60 minut kątowych, 3600 sekund, 216 000 tercji i 12 960 000 kwart. Nie wiadomo, kto jako pierwszy używał stopni jako miary kąta płaskiego, w grę wchodzą dawni mieszkańcy Mezopotamii, a więc Sumerowie lub Babilończycy; najstarsze związane z tym obliczenia mogą liczyć nawet do 5 tysięcy lat (trzeba pamiętać, że używano wtedy systemu sześćdziesiątkowego).
Radian, w skrócie rad (od „radius”, „promień”) to jednostka miary łukowej kąta płaskiego, stosunek długości łuku do długości promienia. Jeden radian ma 57,3 stopnia. Pomysł miary radianowej wysunął angielski matematyk Roger Cotes, bliski współpracownik Izaaka Newtona. To nie on jednak nadał mierze taką nazwę – ta pojawiła się ponad 150 lat później, w 1873 roku (pierwszy użył jej James Thomson, a zaczął regularnie stosować jako pierwszy Thomas Muir).
Grad – nazywany także gonem czy gradusem – to miara równa 1/100 kąta prostego, wynosi więc 9/10 stopnia. Jednostka ta została wprowadzona w 1795 roku, po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy to zmieniano wszystko, łącznie z nazwami dni i miesięcy. Dziś grad ma zastosowanie przede wszystkim w geodezji.
Zainteresowani tematyką marynistyczną i ogólnie pływaniem znają pewnie dobrze także inna miarę – rumb (dzielony na półrumby i ćwierćrumby). Nazywany też przez Anglików Compass point rumb był 1/32 częścią okręgu. Niegdyś był to najpopularniejszy system miar w nawigacji, nadal stosowany w dziennikach pokładowych, przy określaniu kierunków prądów morskich czy wiatrów.
 

Przelicznik kątów Wasze wyniki

  • M monika 20.03.2024

    2,1/2,25

  • S sdfs 03.03.2024

    jaki to kąt

  • 1 1 23.09.2023

    sin 84/85

  • K Kuba 22.06.2023

    -0,356

  • K Kuba 22.06.2023

    tg(2×(-0.586))

  • K karolina 11.09.2022

    1,5/1,33