Eszkola

Populacja - cechy

Populacja biologiczna to grupa osobników jednego gatunku zamieszkujących określony obszar geograficzny, współwystępujących w określonym czasie. Populacja składa się z organizmów (osobników), które mogą się krzyżować między sobą i może być podzielona na populacje lokalne. Interakcje ekologiczne i rozrodcze między osobnikami w danej populacji są częstsze niż interakcje z osobnikami innych populacji tego samego gatunku, jednak niejednokrotnie mają miejsce.

Populacja to również zespół organizmów jednego gatunku żyjących równocześnie w określonym środowisku i wzajemnie na siebie wpływających, zdolnych do wydawania płodnego potomstwa.

Podstawowe cechy opisujące populację i wynikające z oddziaływania środowiska i osobników tworzących daną populację to:
•    odziedziczalność
•    powtarzalność
•    podobieństwo fenotypowe krewnych
•    korelacje genetyczne
•    korelacje fenotypowe
•    korelacje środowiskowe

Inne cechy, które często opisuje się w oparciu o populacje to rozrodczość (podstawowy dodatni wskaźnik), śmiertelność (podstawowy negatywny wskaźnik), obszar występowania, zagęszczenie populacji (liczba osobników w populacji w przeliczeniu na jednostki powierzchni zajmowanego areału), liczebność (liczba osobników w populacji), struktura płci i wieku (ważne szczególnie w socjologicznych badaniach populacji ludzkich na różnych terenach), struktura socjalna, strategia życiowa, dynamika (zmienność) liczebności.
 

Populacja Wasze opinie

Oprócz populacja może Ci się przydać