Ssaki to gromada kręgowców, która osiągnęła najwyższy poziom rozwoju spośród wszystkich grup zwierząt. Występują na wszystkich kontynentach, a niektóre gatunki opanowały zdolność do lotu. Najbardziej znany latający ssak to nietoperz, ale są też inne, które wykorzystują tak zwany lot ślizgowy (polatuchy). Są stałocieplne – utrzymują temperaturę ciała na podobnym, względnie stałym poziomie (nie przekraczają raczej 40 stopni). Włosy, które pokrywają zwykle całe ciało, są cechą charakterystyczną wyłącznie dla ssaków, a gruczoły potowe ułatwiają regulację temperatury środowiska wewnętrznego organizmu ssaków (parujący pot schładza powierzchnię ciała).
Ssaki charakteryzują się wysoko rozwiniętym centralnym systemem nerwowym z dużymi półkulami mózgowymi i dobrze rozwiniętą korą mózgową, co przekłada się na zdolność uczenia się, pamiętania i odpowiedniej reakcji na nietypowe bodźce ze strony środowiska i to zapewniło im możliwość życia w najróżniejszych, zmiennych warunkach.
Żyworodność, czyli rozwijanie się młodych w ciele matki i po osiągnięciu określonego etapu rozwoju, wydawanie ich na świat to kolejna charakterystyczna dla ssaków cecha. Młode zwykle długo znajdują się pod opieką dorosłych osobników i są karmione mlekiem matki (samice mają specjalne gruczoły mleczne), co umożliwia ich rozwój i nabywanie umiejętności od rodziców.
Ssaki budowa
Budowa ssaków także jest specyficzna – ich żuchwa składa się tylko z jednego elementu kostnego. W czaszce ssaków znajdują się zęby umieszczone w zębodołach zróżnicowane funkcjonalnie i morfologicznie: siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe. Wszystkie ssaki mają w odcinku kręgosłupa siedem kręgów szyjnych, co zapewnia mu dobrą ruchomość i szybką reaktywność na bodźce, a także dwa kłykcie, które łączą czaszkę z kręgosłupem.
W uchu środkowym po raz pierwszy wśród zwierząt występują tu trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, co daje nieporównywalnie lepszy słuch niż np. u gadów. Węch i słuch są u ssaków najlepiej rozwiniętymi narządami zmysłów. U większości ssaków rozwinięta jest małżowina uszna.
Ssaki posiadają serce zbudowane z dwóch komór i dwóch przedsionków (czterodziałowe jak u ptaków), z zachowanym lewym łukiem aorty. Krew natlenowana nie miesza się z odtlenowaną, dlatego układ ten jest wydajny i zapewnia możliwie najlepsze dotlenienie wszystkich tkanek. Wchodzące w skład krwi krwinki czerwone (erytrocyty) są pozbawione jąder, co zwiększa ich pojemność tlenową.
Wszystkie ssaki mają płuca o budowie pęcherzykowej – ich płuca mają największą możliwą powierzchnię wymiany gazowej i dzięki temu zwierzęta te zdolne są do dużego, długotrwałego wysiłku.
Jama ciała ssaków składa się z dwóch części: brzusznej i piersiowej, które oddzielone są od siebie przeponą (płytą mięśniową przyczepioną do żeber i kręgosłupa), która zwiększa efektywność wymiany gazowej organizmu (podstawowy mięsień oddechowy u człowieka), ale bierze też udział w wydawaniu dźwięków.
Ssaki Wasze opinie