Funkcja kwadratowa ma szerokie zastosowania w matematyce, ale i fizyce.
Jak korzystać z kalkulatora funkcji kwadratowej?
Poniższy kalkulator pozwala w szybki sposób wykonać analizę funkcji kwadratowej: wyznaczyć deltę, miejsca zerowe (x1 oraz x2), miejsca przecięcia z osiami Ox oraz Oy, współrzędne wierzchołka funkcji. Kalkulator wyznacza również postać ogólną, kanoniczną, iloczynową, przedziały monotoniczności (funkcja malejąca i rosnąca). Aby wykonać obliczenia należy wprowadzić odpowiednie liczby do jednej z trzech postaci funkcji kwadratowej (ogólna, kanoniczna, iloczynowa).
Funkcja kwadratowa – nie tylko teoria
Funkcja kwadratowa kojarzy się oczywiście przede wszystkim z teorią, obliczeniami na szkolnych lekcjach, egzaminami maturalnymi, gdzie jest jednym z ulubionych tematów. Nic dziwnego, funkcja kwadratowa pozwala chociażby obliczyć pole sfery, koła, rombu, wielościanów foremnych, sumę ciągu arytmetycznego i funkcji cosinus. Tak naprawdę ma jednak bardzo dużo zastosowań praktycznych, które ułatwiają życie w przeróżnych dziedzinach, przykładem kinetyka i dynamika (a więc fizyka), ale nie tylko. I tak na przykład korzystając z obliczeń funkcji kwadratowych możemy obliczyć wymiary dowolnego obszaru, od pola po działkę pod budowę, przydaje się przy obliczaniu ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego, drogi hamowania pojazdów czy też w wyliczaniu... kursów walut i notowań giełdowych.
„Ojciec funkcji kwadratowej”
Funkcjami zajmowali się już starożytni uczeni, badając właściwości paraboli, jednak powyższe zaszczytne miano najczęściej przypisuje się Lodovico Ferrariemu, włoskiemu matematykowi żyjącemu w XVI wieku, odkrywcy metody rozwiązywania równań czwartego stopnia. Ferrari już jako nastolatek trafił na służbę u wybitnego uczonego Girolama Cardano, który dostrzegł w nim talent i uczynił swoim asystentem. Jaki był potencjał młodzieńca, najlepiej świadczy fakt, że zaczął się uczyć matematyki w wieku lat 18, a rok później piastował już posadę wykładowcy geometrii w uznanej szkole (Fundacji Piatti)... Całe życie związany był z Bolonią, tam został profesorem na miejscowym uniwersytecie. Swe najwybitniejsze dzieło. „Ars Magna”, opublikował w 1545 roku, w wieku 23 lat.
Część naukowców palmę pierwszeństwa oddaje jednak żyjącemu ponad 700 lat wcześniej Muhammadowi ibn Musie al-Chuwarizmiemu (lub al-Kwarizmiemu), perskiemu uczonemu, który rozpropagował między innymi cyfry arabskie, wprowadził do matematyki sinus i tangens i jako pierwszy zdefiniował funkcję uznawaną dziś za bardzo bliską funkcji kwadratowej.
Kaulkulator funkcji kwadratowej Wasze wyniki
Nie da się ułamków zapisać
Y=2x²+2x-1
x do 2+2x-3
postać iloczynowa f(x) = 2( x - 5 )( x - 0,5 )
y=-x^2+3x
Monotoniczności funkcji są źle zliczane
2x^2-20x+18
f(x)=700-20x^3-x^7
(x-5)(2x+3)+(x-5)(x-15)=0
Pod pierwiastkiem x+1 =
f(x)=(x+2)2-3
Logo(x-1)-log2(x)